SK EN HU

Žatva je zatiaľ lepšia ako vlani, intenzita zberu sa zvyšuje len postupne

Žatva je zatiaľ lepšia ako vlani, intenzita zberu sa zvyšuje len postupne

Doterajšie výsledky žatvy sú lepšie ako vlani, ale intenzita zberu tohtoročnej úrody sa zvyšuje len postupne. Z informácií dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 15. júlu 2013 vyplýva, že najviac pokročilo kosenie ozimného jačmeňa, ktorý zozbierali z 58 % sledovaných plôch. Jeho hektárový (ha) priemer zatiaľ vychádza na 4,82 tony, ale celkový priemer sa očakáva zhruba na úrovni 4,2 až 4,3 t. Informoval o tom tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Zber repky sa podľa neho ešte nedostal ani do polovice a doterajšia priemerná úroda 3,17 t/ha v ďalšom období s najväčšou pravdepodobnosťou klesne. Štatistický úrad SR ju odhadol na 2,59 t/ha, zatiaľ čo vlaňajšia skutočnosť predstavovala len 1,99 t/ha. Minuloročné výsledky však poznamenalo extrémne sucho v produkčných regiónoch, takže ich nemožno považovať za relevantnú základňu na posudzovanie tohtoročnej produkcie. Úroda by mala byť u všetkých letných plodín medziročne lepšia, teda aj v prípade hustosiatych obilnín, ktoré však boli do pondelka (15. 7.) zozbierané len z necelých 4,5 % osevných plôch, ktoré monitoruje SPPK.

Kombajny sa podľa Nemca zatiaľ objavili na poliach v regiónoch Bratislava, Senica, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Komárno, Trnava, Nitra, Levice, Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Veľký Krtíš, Bardejov, Michalovce, Sobrance, Vranov nad Topľou a Trebišov. Na východnom Slovensku však zberové práce v druhej polovici minulého týždňa prerušili dažde, ktoré v okrese Trebišov na viacerých miestach sprevádzal aj ľadovec.

Zdroj: TASR

Zdroj foto: www.shutterstock.com

Facebook

Greenpon

 

Partneri

Postrekovače  |  Drenážne čističe  |  GPS  |    |  O firme  |  Magazín  |  Servis a testovanie  |  Výroba  |  Kontakt

GREENPON, s r.o., Družstevná 381, 976 33 Poniky

© GREENPON 2012 - Všetky práva vyhradené

Zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Banská Bystrica, oddiel Sro, vložka 5252/S

Návrat hore