SK EN HU

Eu sa snaží zabrániť stratám

Eu sa snaží zabrániť stratám

Členské štáty Európskej únie žiadajú Európsku komisiu (EK), ako výkonný orgán EÚ, aby sa zaoberala stratami, ku ktorým dochádza pri zbere úrody a plytvaní potravinami v obchodných reťazcoch. Dnes s týmto návrhom prišla maďarská delegácia v rámci bruselského zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo, uviedla štátna tajomníčka ministerstva pôdohospodárstva SR Magdaléna Lacko-Bartošová.

Lacko-Bartošová pre TASR uviedla, že maďarská delegácia na Rade ministrov predložila dokument, ktorým chce zabrániť ekonomickým stratám dochádzajúcim pri zbere úrody a stratám, ktoré sú zapríčinené plytvaním potravín v obchodných reťazcoch fungujúcich v priestore EÚ.

"Je to vážna politika aj pre Európsku úniu. Väčšina delegácií podporuje maďarský návrh a žiada Európsku komisiu, aby sa tejto otázke vážne venovala a prijala príslušné opatrenia," uviedla štátna tajomníčka.

Podľa jej slov na základe údajov Svetovej potravinárskej organizácie (FAO) každý občan EÚ, vrátane občanov Slovenska, znehodnotí ročne okolo 179 kilogramov potravín.

Ide o straty zaznamenané hlavne pri zbere úrody, ale aj straty v podobe zbytočného plytvania potravinami v obchodných reťazcoch.

"Je tu otázka, aké opatrenia prijať, aby sa zabránilo stratám a plytvaniu potravinami?" priznala Lacko-Bartošová. A spresnila, že Slovensko sa chce aktívne zapájať do hľadanie riešení.

Komisár EÚ pre životné prostredie Janez Potočnik dnes uviedol, že v Európskej únii sa ročne stráca a znehodnocuje asi 89 miliónov ton potravín. Uviedol to pri otvorení verejných konzultácií s občanmi, organizáciami, podnikmi a verejnými orgánmi na tému ako čo najúčelnejšie zabrániť plytvaniu s potravinami.

Zdroj: TASR

Zdroj foto: www.shutterstock.com

Facebook

Greenpon

 

Partneri

Postrekovače  |  Drenážne čističe  |  GPS  |    |  O firme  |  Magazín  |  Servis a testovanie  |  Výroba  |  Kontakt

GREENPON, s r.o., Družstevná 381, 976 33 Poniky

© GREENPON 2012 - Všetky práva vyhradené

Zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Banská Bystrica, oddiel Sro, vložka 5252/S

Návrat hore